02122749213

بيمارستان شهداء تجريش- ساختمان مركز تحقيقات سرطان پستان پروفسور إسماعيل اكبرى- طبقه چهارم منشى استاد

گروه انجمن جراحان پستان ایران » مقالات » اختلالات سینه چیست؟
[ratemypost]
۵ دقیقه
اختلالات سینه

اختلالات سینه چیست؟

آنچه می خوانید...

انواع مختلفی از اختلالات سینه در نوجوانان و جوانان یافت می شود. اکثر این شرایط خوش خیم (غیر سرطانی) هستند. شایع ترین نوع درد سینه با تورم بافت سینه در طول دوره قاعدگی همراه است. تقریبا همیشه هورمونی است. برخی از زنان جوان در حوالی زمان تخمک گذاری درد را احساس می کنند که تا آغاز چرخه قاعدگی آنها ادامه دارد. درد ممکن است فقط در یک سینه احساس شود یا ممکن است به صورت یک احساس تشعشع در ناحیه زیر بغل احساس شود. درد می تواند برای فرد به سختی قابل توجه باشد یا آنقدر شدید باشد که نتواند لباس های تنگ بپوشد یا تماس نزدیک از هر نوع را تحمل کند.

سایر علل درد سینه

  • عفونت
  • صدمه
  • کیست ها
  • ژنیکوماستی( ژنیکوماستی رشد بیش از حد بافت پستان مردانه است. اگرچه ژنیکوماستی اغلب خودبه‌خود برطرف می‌شود، اما می‌تواند تا دوران بلوغ ادامه یابد.)
اختلالات سینه

بیشتر بخوانید: بیماری پستان اضافی رو می شناسید؟

کیست ها

کیست کیسه ای پر از مایع است که در بافت سینه ایجاد می شود. آنها به طور معمول در زنان مسن رخ می دهند، اما گاهی اوقات در نوجوانان نیز دیده می شوند. کیست ها اغلب درست قبل از دوره قاعدگی بزرگ شده و حساس و دردناک می شوند و ممکن است به نظر برسد که یک شبه ظاهر شده اند.

کیست ها می توانند نرم یا سفت به نظر برسند. هنگامی که کیست ها به سطح سینه نزدیک می شوند، می توانند مانند یک تاول بزرگ، از بیرون صاف، اما در داخل پر از مایع، احساس شوند. با این حال، هنگامی که آنها عمیقاً در بافت پستان قرار می گیرند، کیست مانند یک توده سخت احساس می شود زیرا با بافت پوشیده شده است.

فیبروآدنوما

فیبروآدنوم ها توده های جامد، صاف، سفت و خوش خیم هستند. آنها بیشتر در زنان در اواخر نوجوانی و اوایل بیست سالگی یافت می شوند، اما می توانند در زنان در هر سنی رخ دهند. فیبروآدنوم ها توده های بدون درد هستند که حالت لاستیکی دارند و آزادانه در اطراف حرکت می کنند. اندازه آنها متفاوت است و می توانند در هر جایی از بافت سینه رشد کنند.

نکروز چربی

نکروز چربی وضعیتی است که در آن توده های بدون درد، گرد و سفت ناشی از بافت های چربی آسیب دیده و متلاشی شده در بافت سینه ایجاد می شود. این عارضه اغلب در زنانی با سینه های بسیار بزرگ یا پس از کبودی یا ضربه به سینه رخ می دهد.

این توده ها بدخیم نیستند و خطر ابتلا به سرطان را افزایش نمی دهند. با این حال، این وضعیت ممکن است پس از لامپکتومی و تشعشع از یک توده سرطانی قبلی رخ دهد. در برخی موارد، پزشک توده را در چندین دوره قاعدگی مشاهده می‌کند و ممکن است قبل از تصمیم‌گیری برای برداشتن آن، ماموگرافی انجام دهد.

آدنوز اسکلروزان

آدنوز اسکلروزان یک بیماری پستان است که شامل رشد بیش از حد بافت‌های سینه می‌شود که اغلب منجر به درد سینه می‌شود. در حالی که این تغییرات در بافت پستان میکروسکوپی هستند، ممکن است در ماموگرافی به صورت کلسیفیکاسیون ظاهر شوند و می توانند توده ایجاد کنند.

توده عمومی سینه

برآمدگی سینه با نام های مختلفی مانند “بیماری فیبروکیستیک” و “فیبروم سینه” شناخته می شود.بسیاری از پزشکان اکنون بر این باورند که برآمدگی ناشی از تغییرات طبیعی پستان است که بسیاری از زنان در طول زندگی خود دچار آن می شوند. با این حال، برآمدگی در سینه‌ها ممکن است پیدا کردن توده‌های واقعی را سخت‌تر کند. بنابراین، اگر سینه‌های شما توده‌دار است، مهم است که به طور منظم خودآزمایی پستان را انجام دهید و معاینات منظم داشته باشید.

حساسیت سینه

حساسیت خفیف سینه اغلب قبل از قاعدگی رخ می دهد. همچنین می تواند نشانه اولیه بارداری باشد. بیشتر نوجوانان حساسیت شدید سینه ندارند، بنابراین در صورت وجود، با پزشک خود تماس بگیرید.

اندازه سینه نا متقارن

داشتن سینه هایی با اندازه های مختلف (عدم تقارن) به ویژه در مراحل اولیه رشد سینه رایج است. با این حال، اگر سینه‌های شما اندازه‌های متفاوتی دارند، از پزشک خود بخواهید که معاینه دقیقی برای رد توده، کیست یا آبسه پستان انجام دهد.

توده سخت یا سرطان

سرطان سینه در نوجوانان بسیار نادر است. با این حال، اگر توده ای با هر یک از ویژگی های زیر پیدا کردید، برای معاینه به پزشک مراجعه کنید:

  • سخت است
  • متحرک نیست
  • احساس می کنید که به دیواره سینه چسبیده است
  • همراه با فرورفتگی

بیشتر بخوانید: بیماری موندور پستان چیست و چه علائمی دارد؟

اختلالات سینه چگونه تشخیص داده می شود؟

اولین قدم در تشخیص هر نوع اختلال پستان، معاینه فیزیکی است. بسته به یافته ها، پزشک ممکن است آزمایش های دیگری را برای کمک به تشخیص تجویز کند. این آزمایشات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

گزینه های درمانی برای اختلالات سینه چیست؟

گزینه های درمانی موجود به نوع اختلال سینه شما بستگی دارد. بسیاری از انواع اختلالات سینه نیازی به درمان ندارند. برخی از توده ها یا توده ها ممکن است با جراحی برداشته شوند. کیست ها ممکن است با استفاده از یک سوزن بسیار ظریف تخلیه شوند.

اختلالات پستان که به صورت پزشکی درمان می شوند از طریق برنامه غدد درون ریز تولید مثل در بخش پزشکی نوجوانان/جوانان مورد بررسی قرار می گیرند. اختلالاتی که نیاز به جراحی دارند در مرکز سینه نوجوانان بررسی می شوند. برنامه ها شامل پزشکان و پرستارانی است که با هر نوع اختلال سینه و همچنین جدیدترین و موثرترین درمان ها آشنا هستند.

انجمن پستان

انجمن جراحان پستان

تشکل انجمن فوق تخصص جراحی پستان متشکل از حاذق ترین جراحان می باشد که پس از گذراندن دوره جراحی عمومی و دوره های فلوشیپ در گرایش جراحی پستان موفق به کسب مدرک فوق تخصصی خود شده اند. رشته جراحی پستان متشکل از سه بخش، درمان، جراحی زیبایی و بازسازی پستان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *