02122749213

بيمارستان شهداء تجريش- ساختمان مركز تحقيقات سرطان پستان پروفسور إسماعيل اكبرى- طبقه چهارم منشى استاد

گروه انجمن جراحان پستان ایران » درمان و بازسازی » بازسازی نوک پستان و آرئول پس از درمان سرطان سینه
[ratemypost]
۵ دقیقه
بازسازی نوک پستان و آرئول پس از درمان سرطان سینه

بازسازی نوک پستان و آرئول پس از درمان سرطان سینه

آنچه می خوانید...

نخسین مرحله برای بازسازی نوک پستان و آرئول انتخاب نوع جراحی است که انواع مختلفی دارد . جراحی شما می تواند لامپکتومی یا ماستکتومی بوده و یا نوع بازسازی شما فوری یا با تاخیر باشد. با توجه به محل سرطان، ممکن است جراحی ماستکتومی نگهدارنده نوک پستان برای بیمار مناسب باشد. این نوع عمل جراحی رضایت بسیاری از بیماران را جلب کرده است. حال اگر ماستکتومی نگهدارنده ی پستان انجام نشود، از روش بازسازی نوک پستان و آرئول استفاده می شود.

مزایا و معایب بازسازی نوک پستان و آرئول

مزایا

یکی از مزایای بازسازی نوک پستان و آرئول اساساً این است که ظاهر سینه تا حد امکان به ظاهر قبل از سرطان سینه نزدیک می شود.

معایب

بازسازی نوک پستان و آرئول دارای معایبی است که شامل موارد زیر است:

  • از ساده ترین معایب این روش می توان به جراحی بودن آن اشاره کرد. جراحی به طور کلی بیهوشی عمومی، دوره ی بهبود طولانی مدت و جای زخم (در محل آرئول یا نوک پستان )  را به همراه خواهد داشت.
  • بازسازی نوک پستان ممکن است روند بازگشت به زندگی عادی بیمار را طولانی کند.
  • یکی از معایبی که معمولا به آن اشاره نمی شود اما دور از انتظار نیست، این است که برخی از خانم ها پس از بازسازی نوک سینه و آرئول بدون لباس زیر بسیار راحت تر از زمانی هستند که عمل را انجام نداده اند.هنگامی که بازسازی نوک سینه و آرئول به خوبی انجام شود، بیماران معمولا ترجیح می دهند از لباس زیر استفاده نکنند.برخلاف نوک سینه ی طبیعی،نوک سینه ی بازسازی شده یک حالت دارد و جمع نمی شود.اگرچه بسیاری از خانم ها از حالت برآمده ی دائمی نوک سینه ی خود خجالت می کشند چرا که در این حالت به نظر می رسد تحریک شده و یا سردشان است.

زمانبندی جراحی

به طور معمول، بازسازی نوک پستان و آرئول حدود سه تا شش ماه پس از نخسین عمل جراحی اولیه انجام می شود. این امر باعث بهبودی سریع تر و از بین رفتن تورم پس از عمل می شود. با این حال، زمان بندی می تواند  بر اساس ترجیح جراح و بیمار، و همچنین تکنیک های خاص مورد استفاده در هر دو روش متفاوت باشد.

تکنیک های بازسازی

اولین مرحله در بازسازی استفاده از پیوند پوست یا فلپ برای بازسازی برجستگی نوک پستان است.در ادامه، پس از بهبودی نوک پستان بازسازی شده، “خالکوبی” انجام می شود. گاهی اوقات برای بازسازی ظاهر نوک سینه جراحی انجام نمی شود بلکه تنها از خالکوبی استفاده می شود .

مقالات دیگر: جراحی سرطان پستان

بازسازی به روش پیوند

تکنیک پیوند برای بازسازی نوک پستان و آرئول شامل برداشت پوست از یک محلی که جدا از سینه ی در حال بازسازی است. سپس پوست پیوندی به نوک سینه و آرئول متصل می شود.محل هایی که معمولا پوست پیوندی برای آرئول از آن ها گرفته می شود شامل جای زخم های روی شکم، قسمت داخلی ران یا چین باسن می باشند و برای نوک سینه معمولا پوست پیوندی از لاله ی گوش و قسمت های باقی مانده ی سینه گرفته می شود.

به طور کلی پوست بخش های باقی مانده از سینه بهترین پوست پیوندی برای بازسازیست چرا که بافت و رنگ آن کاملا با سینه  متناسب است. با این حال در افرادی که ماستکتومی دو طرفه صورت گرفته، دیگر بخش هایی که پوست پیوندی از آن ها گرفته می شود نیز کاربرد دارد.

بارسازی به روش فلپ

در بازسازی نوک سینه به روش فلپ ، برجستگی سینه از یک فلپ پوستی  از  پوست مجاور سینه به طور مستقیم گرفته می شود. از مزایای این تکنیک  آن است که جای زخم در دیگر بخش های مختلف بدن ایجاد نمی شود . همچنین جراحی فلپ تا حدودی از جراحی پیوند مطمئن تر است.

خطرات و عوارض احتمالی

درابتدا باید بدانید که فلپ یا پیوندی که انجام می شود ممکن است در محل جدید خود دوام نداشته باشد و از بین برود و در صورت بروز این مشکل بیمار به جراحی های بیشتری نیاز دارد. علاوه بر این اگر جراحی تحت بیهوشی کامل انجام شود، عوارض و خطرات معمول که برای همه ی جراحی هاست را به همراه خواهد داشت این عوارض عبارتند از: جای زخم، خونریزی بیش از اندازه یا هماتوم، تحلیل پوست ( مرگ بافت ها)، لخته شدن خون، لخته شدن چربی، تغییر رنگ پوست،خطرات بیهوشی، تورم، درد مداوم، آسیب ساختار های عمیق تر مانند اعصاب،عروق خونی،ماهیچه ها،شش ها و اندام های شکمی، عوارض قلبی عروقی، نتایج زیبایی نامطلوب، و نیاز به جراحی های بیشتر.

مراقبت های پس از جراحی

پس از انجام این عمل، یک پانسمان گاز غیر چسبنده و مقدار زیادی پماد روی سینه بیمار قرار داده شده  و با چسب جراحی در جای خود نگه داشته می شود. در روز های اول، پانسمان می بایست هر چند ساعت یکبار تعویض شود.

پس از انجام این عمل، یک پانسمان گاز غیر چسبنده و مقدار زیادی پماد روی سینه بیمار قرار داده شده  و با چسب جراحی در جای خود نگه داشته می شود. در روز های اول، پانسمان می بایست هر چند ساعت یکبار تعویض شود.

از طرفی اگر خالکوبی بخشی از فرآیند بازسازی بیمار باشد، ممکن است خون و جوهر از ناحیه ی خالکوبی ترشح شود. مراقبت از خالکوبی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است؛ خالکوبی نباید خشک شود و یا در اثر تماس با لباس آسیب ببیند.

مقالات دیگر: سرطان سینه

دوره ی بهبود

بازسازی نوک پستان و آرئول معمولاً یک عمل سرپایی بوده و کمتر از یک ساعت طول می کشد. برخی بیماران پس از جراحی دردی خفیف را احساس می کنند که با مصرف داروهای مسکن می توانند طی چند روز به حالت عادی بازگردند. لازم به ذکر است که در همه ی جراحی ها، دستورالعمل ها و توصیه ها تماما به وضعیت سلامتی بیمار،تکنیک های استفاده شده جراحی و سایر عوامل بستگی دارد. علاوه بر این در طی دوران بهبود، نباید به محل جراحی فشار بیش از حد وارد  شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *