02122749213

بيمارستان شهداء تجريش- ساختمان مركز تحقيقات سرطان پستان پروفسور إسماعيل اكبرى- طبقه چهارم منشى استاد

گروه انجمن جراحان پستان ایران » مقالات » بیماری های خوش خیم پستان | علائم و راه های درمان
[ratemypost]
۸ دقیقه
بیماری های خوش خیم پستان

بیماری های خوش خیم پستان | علائم و راه های درمان

آنچه می خوانید...

اکثر مردم ناهنجاری های سینه را با سرطان سینه مرتبط می دانند. با این حال، همه اختلالات سینه سرطانی نیستند. بسیاری از بیماری های خوش خیم پستان (غیر سرطانی) وجود دارد.

بیماری خوش خیم پستان چیست؟

وضعیت خوش خیم پستان به یک توده، کیست یا ترشح از نوک سینه (مایع) سینه زن یا مرد گفته می شود که سرطانی نیست.

برای زنان، رایج ترین آنها عبارتند از:

تغییرات فیبروکیستیک سینه: فیبروز شبیه بافت زخم است و می تواند لاستیکی و سفت باشد. کیست ها کیسه های پر از مایع هستند. آنها ممکن است درست قبل از پریود بزرگ شوند و حساس شوند. اینها شایع ترین توده های سینه در زنان جوان هستند و معمولاً کوچک هستند.

سینه شما ممکن است به دلیل عفونت بزرگ شود. این ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد اما معمولاً در دوران شیردهی اتفاق می افتد.

نکروز چربی: این توده ها زمانی ایجاد می شوند که نواحی بافت چربی پستان آسیب ببینند.

لکه های کوچکی از نمک های کلسیم می تواند در هر نقطه از بافت سینه خود را نشان دهد. معمولاً شما نمی توانید آنها را احساس کنید و دردناک نیستند.

ترشح نوک سینه: نوک پستان شما ممکن است به دلایل مختلف مایع نشت کند. اینها عمدتا از بافت چربی تشکیل شده اند.

پاپیلومای داخل روده: تومورهای کوچک می توانند در مجاری شیر نوک سینه ایجاد شوند.

سینه های زنان بسیار پیچیده هستند. آنها با غدد (اندام هایی که در زنان در حال زایمان شیر تولید می کنند)، چربی و بافت فیبری (اتصال دهنده) پر شده است. در داخل هر سینه، ۱۵ تا ۲۰ لوب (بخشهای کوچک) غدد و بافت فیبری وجود دارد.

مردان نیز می توانند مشکلات سینه داشته باشند، اگرچه نادر هستند. شایع ترین بیماری خوش خیم پستان در مردان ژنیکوماستی است. این وضعیت باعث بزرگ شدن بافت سینه می شود.

بیشتر بخوانید: آیا کلسیفیکاسیون سینه نوعی از سرطان خوش خیم سینه می باشد؟

علائم بیماری های خوش خیم پستان

برخی از بیماریهای خوش خیم پستان باعث درد می شوند. برخی از آنها غیرقابل تشخیص هستند مگر اینکه احساس کنید توده ای وجود دارد یا پزشک شما آن را در ماموگرافی معمول (آزمایشی که برای سینه اشعه ایکس طراحی شده است) مشاهده کرد.

در اینجا علائم رایج هر بیماری ذکر شده است:

تغییرات فیبروکیستیک سینه: سینه های شما دچار برآمدگی می شوند. این توده ها از بافتی فیبری، لاستیکی مانند، ضخیم یا کیست پر از مایع تشکیل شده اند.

کیست: این توده های پر از مایع در سینه های شما هستند که ممکن است هنگام لمس آنها حساس شوید. ممکن است متوجه شوید که با هر بار پریود ظاهر می شوند و ناپدید می شوند.

فیبروآدنوما: اینها مانند یک تیله کوچک گرد و متحرک در سینه شما احساس می شوند.

ورم پستان: ممکن است توده ای احساس کنید. این توده ممکن است قرمز و گرم به نظر برسد. افرادی که مبتلا به ماستیت هستند معمولاً تب دارند.

نکروز چربی: این توده ای است که ممکن است گرد و سخت احساس شود. زمانی اتفاق می افتد که بافت چربی سخت می شود. این مشکل در زنانی که اضافه وزن زیادی دارند رایج است. گاهی اوقات ، این توده ها در نتیجه آسیب به سینه شما ایجاد می شوند. ممکن است با چربی مایع پر شود.

کلسیفیکاسیون: ممکن است این نقاط کوچک و سخت را احساس کنید یا نکنید. آنها به دلیل رسوبات سفت شده کلسیم در سینه شما هستند. خوردن یا نوشیدن بیش از حد کلسیم باعث آن نمی شود. اکثر آنها خوش خیم هستند. با این حال ، برخی از کلسیفیکاسیون می تواند نشانه ای از سرطان باشد.

ترشح نوک سینه: مایعی که از نوک سینه خارج می شود ممکن است دارای رنگ های مختلف باشد. رنگ شفاف یا شیری نشان دهنده مشکل هورمون های شما است. اگر ترشحات سبز یا سیاه باشد، ممکن است نشان دهنده انسداد مجرای شیر باشد. اگر ترشحات خونین باشد، ممکن است مربوط به آسیب، عفونت یا تومور خوش خیم باشد. همچنین می تواند با سرطان سینه ارتباط داشته باشد.

هیپرپلازی، آدنوز، پاپیلومای داخل مجرا و لیپوم: با این بیماریهای شایع و خوش خیم پستان، احتمالاً درد و توده های سینه را احساس خواهید کرد.

ژنیکوماستی مردانه: هنگامی که این بیماری تشخیص داده می شود، سینه یک مرد متورم و حساس می شود. با این حال، اغلب، ممکن است هیچ علامتی نداشته باشند.

بیماری های خوش خیم سینه

چه عواملی باعث ایجاد بیماری های خوش خیم پستان می شود؟

بیماریهای خوش خیم پستان عموماً توسط عوامل متعددی ایجاد می شود. این عوامل شامل ظاهر سینه ها (بافت چربی در مقابل بافت متراکم یا ضخیم)، سن و مشکلات هورمونی است. هورمون درمانی، قرص های ضد بارداری، بارداری، یائسگی، اضافه وزن، عفونت و شیردهی نیز می تواند باعث ایجاد آنها شود. علت دقیق را اغلب می توان در تشخیص خاص شما جستجو کرد.

بیماری خوش خیم پستان مردان، ژنیکوماستی، ناشی از عدم تعادل هورمونی است. همچنین می تواند ناشی از هورمون درمانی، برخی بیماری ها و اضافه وزن شدید باشد.

بیشتر بخوانید=>> بیماری پاژه پستان چیست؟

وضعیت خوش خیم پستان چگونه تشخیص داده می شود؟

ممکن است متوجه مشکلی در سینه خود شوید. گاهی اوقات پزشک مشکل را در طول یک معاینه معمول یا غربالگری تشخیص می دهد. هنگامی که به پزشک خود مراجعه می کنید، او سولاتی را در مورد آنچه شما تجربه می کنید می پرسد. پزشک شما در مورد سابقه خانوادگی سرطان سینه و سرطان غیر سینه از شما سوال می کند و معاینه فیزیکی سینه شما (با دستان خود) را انجام می دهد.

ممکن است آزمایشات بیشتری برای رد سرطان لازم باشد. این آزمایشات ممکن است شامل ماموگرافی یا سونوگرافی باشد. فناوری اولتراسوند به پزشک اجازه می دهد تا با حرکت دادن یک وسیله کوچک شبیه چوبدستی به خارج سینه ها، داخل سینه های شما را بررسی کند. پزشک شما همچنین ممکن است جراحی برای برداشتن توده یا بیوپسی سوزن یا آسپیراسیون را پیشنهاد کند. این روشی است که در آن یک سوزن نازک متصل به سرنگ به داخل توده وارد می شود تا نمونه ای از بافت یا مایع از توده خارج شود. جراحی و بیوپسی در بیمارستان انجام می شود. بیوپسی شما برای آزمایش به آزمایشگاه ارسال می شود. تمام نتایج آزمایش برای پزشک شما ارسال می شود. او با نتایج شما تماس می گیرد.

استفاده از سونوگرافی به جای ماموگرافی در زنان جوان با بافت سینه متراکم و یک توده.

ماموگرافی در زنان بالای ۴۰ سال در صورت بیوپسی سوزنی ظریف نشان می دهد که یک توده جامد است. اگر بتوان یک کیست را با بیوپسی سوزنی ریز با موفقیت تخلیه کرد ، نیازی به ارزیابی بیشتر آن کیست نیست.

اگر نتایج یک معاینه فیزیکی و بیوپسی با سوزن خوب وضعیت سینه را خوش خیم تشخیص دهد، باید در ۴ تا ۶ هفته یک معاینه فیزیکی پیگیری انجام شود.

آیا می توان از بیماری های خوش خیم پستان پیشگیری یا اجتناب کرد؟

ژن های خانواده شما بیشترین تأثیر را بر سلامت سینه شما دارند. با این حال، می توانید خطرات خود را برای شرایط خاصی کاهش دهید. به عنوان مثال، اگر وضعیت خوش خیم پستان شما به دلیل اضافه وزن است، کاهش وزن را در نظر بگیرید. اگر ناشی از مصرف هورمون ها یا مصرف قرص های ضد بارداری است، در مورد سایر گزینه های دارویی با پزشک خود مشورت کنید. در برخی موارد، پزشک ممکن است به شما توصیه کند که از قرص های ضد بارداری برای کاهش نوع خاصی از بیماری های خوش خیم پستان استفاده کنید.

درمان های خوش خیم پستان

تغییرات فیبروکیستیک سینه: ممکن است پزشک برای کاهش تجمع مایعات، قرص های ضد بارداری تجویز کند.

Fibroadenomas: از آنجا که این اغلب مربوط به استفاده از قرص های ضد بارداری است، پزشک شما ممکن است یک روش جایگزین پیشگیری از بارداری را توصیه کند. اگر این وضعیت دردناک باشد ، پزشک ممکن است این توده را با جراحی خارج کند. اگر درد نداشته باشد یا رشد نکند، پزشک شما ممکن است آن را رها کند.

کیست: پزشک ممکن است از یک آسپیراسیون سوزنی ظریف برای بیرون کشیدن مایعی که کیست را دردناک می کند استفاده کند. اگر مشکل مزمن باشد، پزشک ممکن است کیست را با جراحی برداشته شود.

ورم پستان: از آنجا که این یک عفونت است، پزشک شما داروهایی تجویز می کند، یک داروی مسکن بدون نسخه برای تب توصیه می کند و پیشنهاد می کند که یک پارچه گرم را روی توده قرار دهید تا حساسیت را تسکین دهد.

نکروز چربی: معمولاً نکروز چربی به درمان بیشتری نیاز ندارد. اگر حاوی مایع باشد (کیست روغنی نامیده می شود)، پزشک به احتمال زیاد مایع را از کیست با آسپیراسیون سوزن ریز تخلیه می کند.

کلسیفیکاسیون: پزشک شما ممکن است این نقاط سفید و کوچک را در ماموگرافی شما بررسی کند. اگر لکه ها شبیه سرطان نباشند، احتمالاً کار دیگری انجام نمی دهد. اگر به نظر سرطان می رسد، پزشک شما ممکن است بیوپسی جراحی یا سوزن ظریف توصیه کند.

ترشح نوک سینه: درمان بستگی به علت زمینه ای ترشح نوک سینه (توده ، عفونت یا سرطان) دارد.

هیپرپلازی، آدنوز، پاپیلوم داخل مجرایی و لیپوم: بر اساس درد و ناراحتی شما ، پزشک ممکن است برداشتن آن را با جراحی توصیه کند.

ژنیکوماستی مردانه: این مورد نیاز به درمان ندارد مگر اینکه باعث درد شود. برخی مردان تصمیم می گیرند بافت را با جراحی یا با هورمون کاهش دهند.

انجمن پستان

انجمن جراحان پستان

تشکل انجمن فوق تخصص جراحی پستان متشکل از حاذق ترین جراحان می باشد که پس از گذراندن دوره جراحی عمومی و دوره های فلوشیپ در گرایش جراحی پستان موفق به کسب مدرک فوق تخصصی خود شده اند. رشته جراحی پستان متشکل از سه بخش، درمان، جراحی زیبایی و بازسازی پستان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *