02122749213

بيمارستان شهداء تجريش- ساختمان مركز تحقيقات سرطان پستان پروفسور إسماعيل اكبرى- طبقه چهارم منشى استاد

گروه انجمن جراحان پستان ایران » مقالات » داکتوگرام و همه چیز درباره آن
[ratemypost]
۷ دقیقه
داکتوگرام

داکتوگرام و همه چیز درباره آن

آنچه می خوانید...

داکتوگرام (گالاکتوگرام) نوعی تصویربرداری پزشکی است که برای مشاهده مجاری سینه استفاده می شود. می تواند در یافتن علت ترشح از نوک پستان مفید باشد. داکتوگرافی شامل ماموگرافی و استفاده از ماده حاجب است که به سینه تزریق می شود، مانند MRI سینه. یک نمونه مایع استخراج شده و برای آزمایش بیشتر ارسال می شود.

داکتوگرامی

تشخیص برخی بیماری ها با داکتوگرافی

به طور معمول، در صورتی که ترشحات شفاف یا خونی از نوک پستان داشته باشید و هیچ گونه ناهنجاری در ماموگرافی مشاهده نشود، پزشک شما یک داکتوگرافی تجویز می کند. چندین وضعیت غیر طبیعی مربوط به مجاری شیر ممکن است با کمک داکتوگرام تشخیص داده شود، از جمله:

داکتوگرام همچنین می تواند به هدایت جراح شما به سمت مجاری که باید برداشته شوند، برای مثال، در حین جراحی پاپیلوم های داخل مجاری یا کارسینوم مجرای (سرطان سینه) کمک می کند.

علاوه بر این، برای افرادی که دارای کارسینوم داخل مجاری درجا (DCIS) هستند، درمان داخل مجاری از طریق داکتوگرام ممکن است روشی کمتر تهاجمی برای جلوگیری از گسترش سرطان و در عین حال به حداقل رساندن ترومای پستان ارائه دهد.

محدودیت ها

داکتوگرام محدودیت هایی دارد که باید از آنها آگاه باشید و پزشک شما آنها را در نظر خواهد گرفت:

  • اگر هنگام مراجعه برای داکتوگرام هیچ ترشحی نداشتید، آزمایش انجام نمی شود و ممکن است نیاز به برنامه ریزی مجدد داشته باشید.
  • برخی از مجاری شما نمی توانند گشاد شوند زیرا خیلی کوچک هستند.
  • این آزمایش نمی تواند توموری را که خارج از مجرا قرار دارد شناسایی کند، بنابراین نتیجه منفی به این معنی نیست که شما عاری از سرطان هستید.
داکتوگرافی

خطرات و موارد منع مصرف

داکتوگرافی با چند خطر همراه است که شما و پزشک شما باید در مقابل مزایای آن بسنجید. خطرات عبارتند از:

  • قرار گرفتن در معرض تشعشعات

قرار گرفتن در معرض تابش بیش از حد می تواند خطر ابتلا به سرطان سینه را کمی افزایش دهد. با این حال، مقدار استفاده شده برای این آزمایش کم است و خطرناک تلقی نمی شود.

  • آسیب مجرا

هنگامی که کاتتر برای تحویل ماده حاجب در مجرا قرار می‌گیرد یا زمانی که خود ماده تزریق می‌شود، آسیب می‌تواند رخ دهد. این معمولاً جزئی است و به خودی خود بهبود می‌یابد، اگرچه ممکن است در صورت تجربه بیمار نیاز به درمان با آنتی‌بیوتیک داشته باشد.

  • قرمزی و التهاب

قرمزی و التهاب از عوارش دیگری است ممکن است رخ دهد.

  • عفونت

در موارد نادر، ورم پستان (عفونت پستان) ممکن است در نتیجه این روش ایجاد شود.

  • آلرژی

ممکن است (اما به ندرت) واکنش آلرژیک به مواد حاجب مورد استفاده در این آزمایش نشان دهد. اگر قبلاً هنگام انجام عکسبرداری واکنش آلرژیک داشته اید، به پزشک خود اطلاع دهید.

نکته: اگر باردار هستید یا ممکن است باردار باشید، حتماً به پزشک خود و تکنسین اشعه ایکس اطلاع دهید. آنها می توانند اقدامات احتیاطی خاصی را برای محافظت از کودک شما در برابر تشعشع انجام دهند. بسته به دلیل داکتوگرام، پزشک شما ممکن است بخواهد آزمایش را تا پس از تولد نوزاد به تعویق بیندازد.

قبل از داکتوگرام

  • در روز داکتوگرام خود از پودر تالک، دئودورانت یا لوسیون پوست استفاده نکنید. اینها می توانند با نتایج تصویربرداری تداخل داشته باشند.
  • قبل از معاینه نوک پستان خود را فشار ندهید، زیرا ممکن است باعث خارج شدن مایعات شود و مقدار کمی برای آزمایش باقی بماند.

داکتوگرام قدر طول میکشد؟

داکتوگرام معمولاً بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه طول می کشد. مطمئن شوید که به اندازه کافی زود به محل رسیده اید تا قبل از زمان قرار ملاقات خود را بررسی کنید. همچنین باید قبل از عمل لباس مجلسی بپوشید و بعد از آن دوباره لباس بپوشید. لازم نیست که در زمان خاصی از روز آزمایش را انجام دهید.

مراحل داکتوگرام

در طول آزمایش

داکتوگرام با استفاده از ماموگرافی، گشادکننده ها (سیم های کوچک)، یک کاتتر کوچک و لوله ای که ماده حاجب را به داخل مجرا تزریق می کند، انجام می شود.

پیش آزمایش

در اتاق معاینه، روی میز دراز کشیده و سینه‌ای را که دارای ترشحات نوک سینه است، باز می‌کنید. نوک سینه شما تمیز و استریل می شود تا مجرای نشتی را راحت تر پیدا کنید.

در طول آزمایش

در حالی که داکتوگرام آزمایش تصویربرداری است، پزشک شما با یافتن چیزی که منطقه ماشه‌ای نامیده می‌شود و نمونه‌گیری مایع شروع می‌کند.

شناسایی منطقه ماشه

پزشک روی سینه شما فشار می‌آورد تا ناحیه‌ای را پیدا کند که در هنگام اعمال فشار، دائماً باعث ترشح از نوک پستان می‌شود. اگر قرار است مجاری شما با جراحی برداشته شود، دانستن این ناحیه ماشه ای برای جراح شما مفید خواهد بود.

نمونه ای از مایع ترشحی شما گرفته می شود و مورد آزمایش قرار می گیرد. رنگ و ضخامت ترشحات ذکر خواهد شد و ممکن است از نوار تست برای آزمایش خون استفاده شود.

تحویل مایع کنتراست

پس از شناسایی مجرا و نمونه برداری از ترشحات نوک سینه، پزشک شما از ذره بین برای دیدن مجرای خاص استفاده می کند. یک لوله بسیار کوچک و منعطف به نام کانولا به آرامی درست در این مجرای نوک پستان شما وارد می شود. فشار ملایمی استفاده خواهد شد که نباید درد ایجاد کند. اگر درد دارد، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

لوله در جای خود چسبانده می شود و به یک سرنگ کوچک پر از ماده حاجب متصل می شود. این به آرامی به مجرای شیر شما تزریق می شود. اگر از شیر مادر تغذیه کرده باشید، این احساس را تشخیص خواهید داد – این احساس بسیار شبیه تخلیه شیر است. مجاری شما پس از آن احساس پر بودن می کنند و ممکن است فشاری را در داخل سینه احساس کنید که ناراحت کننده است. اگر دردناک شد، چیزی بگویید. پزشک شما ممکن است بتواند درد را با ژل بی حس کننده یا کمپرس گرم کاهش دهد.

در حالی که لوله هنوز در جای خود قرار دارد، پزشک شما ممکن است از دستگاه اولتراسوند استفاده کند تا ببیند آیا مایع حاجب کافی تزریق شده است یا خیر. وقتی مجرای شما به اندازه کافی پر شد، برای تصویربرداری به دستگاه ماموگرافی منتقل خواهید شد.

تصویربرداری

برخی از پزشک لوله را برمی دارند و نوار را روی نوک پستان شما قرار می دهند تا ماده حاجب در داخل مجرای شما بماند و برخی از پزشکان لوله را در موقعیت خود رها می کنند.

سینه شما مانند ماموگرافی قرار می گیرد و فشار وارد می شود (اما کمتر از آنچه از غربالگری معمولی انتظار دارید) در حین گرفتن عکس یا تصاویر. شما ممکن است بین تصاویر تغییر مکان دهید تا پزشک شما بتواند از زوایای مختلف به چیزها نگاه کند.

بعد از آزمایش

پس از پایان آزمایش، هر لوله یا نواری که هنوز به شما متصل است، برداشته خواهد شد. سپس می توانید لباس بپوشید و به خانه بروید.

مانند ماموگرافی، ممکن است بعد از آزمایش کمی حساسیت طولانی مدت داشته باشید. شما باید بتوانید با مسکن های بدون نسخه یا گرما این مشکل را مدیریت کنید. اگر از بین نرفت یا اگر عوارض جانبی دیگری داشتید، با پزشک خود تماس بگیرید.

تفسیر نتایج

رادیولوژیست شما به دقت تصاویر داکتوگرام شما را مطالعه می کند و گزارشی از نتایج می نویسد. پزشک یا رادیولوژیست شما در مورد آنچه پیدا شده است با شما تماس می گیرد و به شما تشخیص و توصیه هایی برای پیگیری می دهد.

پیگیری

پیگیری مورد نیاز بستگی به یافته ها و تشخیص دارد. ممکن است نیاز به آزمایش بیشتری داشته باشید، یا ممکن است پزشک شما آماده بحث در مورد گزینه های درمانی باشد.

خلاصه مطلب

ترشحات نوک پستان شایع است و طبق مطالعات، بین ۸۰ تا ۹۵ درصد مواقع با شرایط غیرسرطانی همراه است. ۷ در حالی که ممکن است دشوار باشد، سعی کنید هنگام آماده شدن برای داکتوگرام و صبر، روی بدترین سناریو تثبیت نشوید. برای نتایج اگر نگران هستید، با پزشک خود در مورد ماهیت ترشحات خود، سایر علائمی که ممکن است تجربه کنید و علل احتمالی آنها صحبت کنید. پاسخ ممکن است به شما کمک کند تا شما را راحت کند.

انجمن پستان

انجمن جراحان پستان

تشکل انجمن فوق تخصص جراحی پستان متشکل از حاذق ترین جراحان می باشد که پس از گذراندن دوره جراحی عمومی و دوره های فلوشیپ در گرایش جراحی پستان موفق به کسب مدرک فوق تخصصی خود شده اند. رشته جراحی پستان متشکل از سه بخش، درمان، جراحی زیبایی و بازسازی پستان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *