02122749213

بيمارستان شهداء تجريش- ساختمان مركز تحقيقات سرطان پستان پروفسور إسماعيل اكبرى- طبقه چهارم منشى استاد

[ratemypost]
۵ دقیقه
سونوگرافی سینه

سونوگرافی سینه

آنچه می خوانید...

سونوگرافی سینه یک آزمایش تصویربرداری است که از امواج صوتی برای مشاهده داخل سینه‌ها استفاده می‌کند. این می تواند به پزشک شما کمک کند تا مشکلات سینه را پیدا کند. همچنین به پزشک شما اجازه می‌دهد تا ببیند خون به چه میزان در نواحی سینه شما جریان دارد. این آزمایش اغلب زمانی استفاده می شود که تغییری در ماموگرافی دیده شده باشد یا زمانی که تغییری احساس شود، اما در ماموگرافی دیده نمی شود. پزشک یک دستگاه گرز مانند به نام مبدل را روی پوست شما حرکت می دهد تا تصاویری از سینه های شما ایجاد کند. مبدل امواج صوتی را ارسال می کند که از بافت سینه شما منعکس می شود.

پزشک شما می تواند دستگاه دیگری به نام پروب داپلر را به مبدل اضافه کند. این کاوشگر اجازه می دهد امواج صوتی را که مبدل می فرستد توسط پزشک شنیده شود. او می تواند بشنود که خون با چه سرعتی در یک رگ خونی جریان دارد و در کدام جهت جریان دارد. بدون صدا یا صدای ضعیف ممکن است به این معنی باشد که شما در جریان انسداد هستید.

چرا ممکن است به سونوگرافی سینه نیاز داشته باشم؟

سونوگرافی سینه اغلب برای بررسی اینکه آیا مشکلی که در ماموگرافی یا معاینه فیزیکی پستان پیدا می شود ممکن است کیست پر از مایع یا تومور جامد باشد انجام می شود.

سونوگرافی پستان معمولا برای غربالگری سرطان سینه انجام نمی شود. این به این دلیل است که ممکن است برخی از علائم اولیه سرطان را از دست بدهد. نمونه ای از علائم اولیه که ممکن است در سونوگرافی ظاهر نشوند، رسوبات کوچک کلسیم به نام میکروکلسیفیکاسیون هستند.

سونوگرافی سینه

در موارد زیر ممکن است از سونوگرافی استفاده شود:

بافت سینه متراکم داشته باشد. ممکن است ماموگرافی قادر به دیدن بافت نباشد.

افرادی که حامله هستند. ماموگرافی از اشعه استفاده می کند، اما سونوگرافی نه. این امر آن را برای جنین ایمن تر می کند.

کسانی کمتر از ۲۵ سال سن دارند.

پزشک شما همچنین ممکن است از سونوگرافی برای بررسی غدد لنفاوی مجاور، کمک به هدایت سوزن در طول بیوپسی یا برداشتن مایع از کیست استفاده کند.

پزشک شما ممکن است دلایل دیگری برای توصیه سونوگرافی سینه داشته باشد.

خطرات سونوگرافی سینه چیست؟

 • سونوگرافی سینه هیچ خطری از اشعه ندارد. هیچ خطری برای زنان باردار ندارد.
 • سونوگرافی پستان ممکن است توده‌های کوچک یا تومورهای جامدی را که معمولاً با ماموگرافی یافت می‌شوند، از دست بدهد. چاق بودن یا داشتن سینه های بسیار بزرگ ممکن است دقت سونوگرافی را کاهش دهد.
 • بسته به وضعیت سلامتی خاص خود ممکن است خطراتی داشته باشید. حتماً قبل از انجام عمل در مورد هر گونه نگرانی که دارید با پزشک خود صحبت کنید.

چگونه برای سونوگرافی سینه آماده شوم؟

 • پزشک شما این روش را برای شما توضیح خواهد داد. هر سوالی در مورد روش دارید بپرسید.
 • ممکن است از شما خواسته شود که یک فرم رضایت نامه را امضا کنید که اجازه انجام آزمایش را می دهد. فرم را با دقت بخوانید و اگر چیزی واضح نیست سوال بپرسید.
 • لازم نیست قبل از آزمایش خوردن یا نوشیدن را قطع کنید. همچنین برای کمک به آرامش به دارو نیاز نخواهید داشت.
 • در روز آزمایش نباید هیچ لوسیون، پودر یا مواد دیگری را روی سینه های خود قرار دهید.
 • لباسی بپوشید که بتوانید به راحتی آن را در بیاورید. یا لباسی بپوشید که به رادیولوژیست یا تکنسین اجازه می دهد به قفسه سینه شما برسد. ژلی که در طول آزمایش روی پوست شما گذاشته می‌شود، لباس را لکه نمی‌کند، اما ممکن است بخواهید لباس‌های قدیمی‌تری بپوشید. ممکن است پس از آن ژل به طور کامل از پوست شما پاک نشود.

در طول سونوگرافی پستان چه اتفاقی می افتد؟

شما ممکن است سونوگرافی سینه را به صورت سرپایی یا به عنوان بخشی از اقامت خود در بیمارستان انجام دهید. روش انجام آزمایش ممکن است بسته به شرایط شما و عملکرد پزشک شما متفاوت باشد.

به طور کلی، سونوگرافی پستان این فرآیند را دنبال می کند:

 • از شما خواسته می شود که هر گونه جواهرات و لباس را از کمر به بالا بردارید. لباسی به شما داده می شود تا بپوشید.
 • روی میز امتحان به پشت دراز خواهید کشید. از شما خواسته می شود که بازوی خود را بالای سر خود در سمت سینه بالا بیاورید تا به شما نگاه شود. یا ممکن است در کنار خود قرار بگیرید.
 • تکنسین یک ژل شفاف و گرم را روی پوست در ناحیه سینه قرار می‌دهد.
 • تکنسین مبدل را روی پوست فشار می دهد و آن را روی ناحیه مورد مطالعه حرکت می دهد.
 • پس از انجام آزمایش، تکنسین ژل را پاک می کند.
سونوگرافی سینه

بعد از سونوگرافی پستان چه اتفاقی می افتد؟

بعد از سونوگرافی پستان نیازی به مراقبت خاصی ندارید. پزشک شما ممکن است بسته به وضعیت شما دستورالعمل های دیگری به شما بدهد.

سونوگرافی سینه در دوران بارداری

انجام سونوگرافی در دوران بارداری بی خطر است زیرا در آن از اشعه استفاده نمی شود. همچنین برای افرادی که به رنگ کنتراست حساسیت دارند بی خطر است زیرا از رنگ استفاده نمی کند.

انجمن پستان

انجمن جراحان پستان

تشکل انجمن فوق تخصص جراحی پستان متشکل از حاذق ترین جراحان می باشد که پس از گذراندن دوره جراحی عمومی و دوره های فلوشیپ در گرایش جراحی پستان موفق به کسب مدرک فوق تخصصی خود شده اند. رشته جراحی پستان متشکل از سه بخش، درمان، جراحی زیبایی و بازسازی پستان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *