02122749213

بيمارستان شهداء تجريش- ساختمان مركز تحقيقات سرطان پستان پروفسور إسماعيل اكبرى- طبقه چهارم منشى استاد

[ratemypost]
۵ دقیقه
عدم تقارن سینه

عدم تقارن سینه

آنچه می خوانید...

ماموگرافی سالانه یا دوسالانه برای سلامت پستان زنان ضروری است زیرا علائم اولیه سرطان یا ناهنجاری ها را می توان از این راه تشخیص داد. عارضه‌ی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ رایجی که در نتایج ماموگرافی مشاهده می شود، عدم تقارن سینه است. عدم تقارن سینه معمولاً جای نگرانی ندارد. با این حال، اگر تفاوت زیادی در عدم تقارن وجود داشته باشد یا اگر تراکم سینه شما به طور ناگهانی تغییر کند، این مساله می تواند نشانه سرطان باشد.

علت عدم تقارن سینه چیست؟

عدم تقارن سینه زمانی اتفاق می‌افتد که یک سینه دارای اندازه، حجم یا فرم متفاوتی از دیگری باشد. عدم تقارن سینه بسیار شایع است و بیش از نیمی از زنان را تحت تاثیر قرار می دهد. دلایل مختلفی وجود دارد که باعث می‌شود سینه‌ های یک زن از نظر اندازه یا حجم تغییر کند، از جمله ضربه، بلوغ و تغییرات هورمونی.

بافت سینه می تواند در زمان تخمک گذاری تغییر کند و اغلب حساسیت بیشتری ایجاد می کند. یعنی معمولاً سینه ها در این دوران بزرگتر به نظر می رسند زیرا در واقع از احتباس آب و جریان خون رشد می کنند. با این حال، در طول چرخه قاعدگی، آنها به اندازه طبیعی باز می گردند.

یکی دیگر از دلایل نامتقارن بودن سینه ها، وضعیتی به نام هیپرتروفی پستان است. اگرچه به ندرت اتفاق می افتد، اما می تواند باعث شود که یک سینه به طور قابل توجهی بزرگتر از دیگری شود. با جراحی می توان آن را اصلاح کرد.

عدم تقارن سینه و نتایج ماموگرافی

معمولا اندازه دو سینه متفاوت است، اما معمولاً از نظر تراکم و ساختار مشابه هستند. پزشکان از ماموگرافی، برای ارزیابی ساختار داخلی سینه استفاده می کنند.

اگر ماموگرافی شما نشان می دهد که سینه های متراکم و نامتقارن دارید، در صورت یافتن توده، تفاوت در تراکم را می توان به یکی از سه دسته طبقه بندی کرد:

  1. تفاوت بین حالات قبلی و کنونی بیمار: عدم تقارن سینه ها می تواند به مرور زمان تغییراتی به همراه داشته باشد. گاهی مقایسه معاینات قبلی و کنونی نشان دهنده پیشرفت نامتقارنی سینه ها است. البته افزایش نامتقارنی سینه ها ممکن است نشان دهنده شکل گیری توده های جدید هم باشد. در هر حال، نکته مهم در این حالت، شدت گرفتن احتمال رشد سلول های بدخیم سرطانی است که باید حتما بررسی شود.
  2. نامتقارنی گلوبال (Global Asymmetry): عدم تقارن سینه ها گاهی به صورت نامتقارنی گلوبال خود را نشان می دهد. نامتقارنی گلوبال به معنای اختلاف حجم یا تراکم بین سینه چپ و راست است. معمولا این گونه عدم تقارن سینه ها به دلیل تغییرات هورمونی به وجود می آید. از این رو، در عمده مواقع بروز این مشکل کاملا طبیعی است.
  3. نامتقارنی فوکال (Focal Asymmetry): گاهی تصاویر ماموگرافی یک نوع تراکم برای هر دو پستان نشان می دهند اما پزشک نتواند این شباهت تراکم را به طور دقیق طبیعی و یا در اثر وجود تومور بداند. در چنین شرایطی لازم است که پزشک متخصص روش تصویربرداری دقیق تری را تجویز نماید.

بررسی ها و آزمایشات بیشتر

اگر ماموگرافی شما نشان دهنده عدم تقارن باشد، پزشک شما به تصاویر اضافی نیاز دارد تا تشخیص دهد که آیا تغییر شکل یا تراکم طبیعی است یا خیر. اولین قدم مقایسه تصاویر ماموگرافی گذشته از نظر تغییر شکل یا تراکم است. اگر هرگز سینه‌های نامتقارن نداشته‌اید یا عدم تقارن شما به مرور زمان افزایش یافته است، پزشک آزمایش ‌های اضافی را درخواست می کند.

سونوگرافی سینه

ممکن است پزشک شما سونوگرافی سینه را درخواست کند. این روش به تشخیص یافته های غیر طبیعی از تصاویر مبهم ماموگرافی کمک می کند. سونوگرافی سینه از امواج صوتی استفاده می کند که تصاویری از ساختار داخلی سینه شما تولید می کند. تصاویر سونوگرافی پستان می تواند به تعیین اینکه آیا توده خوش خیم است، کیست پر از مایع است یا به طور بالقوه یک تومور سرطانی است کمک کند. در برخی موارد، یک توده می تواند هم جامد و هم پر از مایع باشد.

ام آر آی سینه

 (MRI) پستان آزمایشی است که برای کمک به تشخیص سرطان سینه یا سایر ناهنجاری‌ها استفاده می‌شود. در حالی که در برخی موارد این آزمایش پس از تایید بیوپسی انجام می شود، ام آر آی سینه را می توان در کنار ماموگرافی برای غربالگری سرطان سینه استفاده کرد.

این روش به طور خاص برای زنان با خطر بالای ابتلا به سرطان سینه ناشی از سابقه خانوادگی یا وراثت مفید است.

بیوپسی

اگر نتایج آزمایش تصویربرداری شما غیرطبیعی بود، یا اگر پزشک مشکوک شد که این ناهنجاری سرطانی است، قدم بعدی انجام بیوپسی است. در طی این روش، بخشی از بافت سینه آسیب دیده برای آزمایش های بیشتر و بررسی سرطان برداشته می شود. اگر بیوپسی منفی شد، پزشکان معاینه منظم پستان را برای نظارت بر هرگونه تغییر توصیه می کنند. اگر بیوپسی مثبت شد، پزشک در مورد گزینه های درمانی با شما صحبت خواهد کرد.

نتیجه گیری

عدم تقارن سینه یک ویژگی رایج برای زنان است و اغلب جای نگرانی نیست. با این حال، اگر اندازه سینه‌های شما تغییر کند یا تغییرات تراکم در طول زمان بزرگ‌تر شود، این تغییرات می‌تواند نشان‌دهنده مشکل یا عارضه ای باشد. تحقیقات هنوز در مورد رابطه بین سینه های نامتقارن و خطر سرطان در حال انجام است. برخی از مطالعات نشان داده است که زنان مبتلا به سرطان سینه نسبت به زنان سالم، عدم تقارن سینه بیشتری همراه با سایر عوامل خطر مانند وراثت و سن دارند، اما تحقیقات بیشتری هنوز مورد نیاز است. اگر به دلیل سابقه خانوادگی مستعد ابتلا به سرطان هستید یا اگر متوجه تغییرات نامنظم در سینه خود شدید، باید نگرانی های خود را با پزشک در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *