02122749213

بيمارستان شهداء تجريش- ساختمان مركز تحقيقات سرطان پستان پروفسور إسماعيل اكبرى- طبقه چهارم منشى استاد

گروه انجمن جراحان پستان ایران » مقالات » غربالگری سرطان سینه
[ratemypost]
۶ دقیقه
غربالگری سرطان سینه

غربالگری سرطان سینه

آنچه می خوانید...

غربالگری سرطان شامل آزمایش افراد به ظاهر سالم برای علائمی است که می تواند نشان دهد سرطان در حال توسعه است. غربالگری پستان از آزمایشی به نام ماموگرافی استفاده می کند که شامل عکسبرداری با اشعه ایکس از سینه ها است. غربالگری می تواند به تشخیص زودهنگام سرطان سینه کمک کند، زمانی که آن ها برای دیدن یا احساس کردن بسیار کوچک هستند. این سرطان‌های کوچک سینه معمولاً راحت‌تر از سرطان‌های بزرگ‌تر درمان می‌شوند.

مهم است که به یاد داشته باشید که غربالگری شما را از ابتلا به سرطان سینه جلوگیری نمی کند، بلکه هدف آن یافتن سرطان های اولیه پستان است. به طور کلی، برنامه غربالگری پستان در حدود ۹ نفر از هر ۱۰۰۰ زن که غربالگری را انجام می دهند، سرطان را پیدا می کند.

چه کسانی غربالگری سینه انجام می دهند؟

اگر بیش از ۷۰ سال سن دارید، می توانید هر ۳ سال یکبار غربالگری انجام دهید. برای گرفتن قرار ملاقات، با پزشک عمومی یا واحد غربالگری پستان محلی خود صحبت کنید.

اگر کمتر از ۵۰ سال دارید، خطر ابتلا به سرطان سینه به طور کلی بسیار پایین است. خواندن ماموگرافی در زنان جوان تر دشوارتر است زیرا بافت سینه آنها متراکم تر است. بنابراین الگوهای روی ماموگرافی نیز به خوبی نشان داده نمی شوند. شواهد کمی وجود دارد که نشان دهد ماموگرافی منظم برای زنان زیر سن غربالگری می تواند مرگ و میر ناشی از سرطان سینه را کاهش دهد.

غربالگری سینه نیز برای برخی افراد ترنس یا غیر باینری انجام می شود. در این مورد با پزشک عمومی یا کلینیک هویت جنسیتی خود صحبت کنید.

بعد از غربالگری سینه

شما باید در عرض ۲ هفته نتایج خود را دریافت کنید. رادیوگرافی می تواند به شما بگوید که چه زمانی باید از خود انتظار داشته باشید.

اگر نتیجه طبیعی دارید:

نامه ای دریافت خواهید کرد که به شما اطلاع می دهد ماموگرافی شما هیچ نشانه ای از سرطان را نشان نمی دهد. قرار ملاقات بعدی غربالگری شما ۳ سال دیگر خواهد بود. اگر وقت ملاقاتی دریافت نکرده اید و فکر می کنید که قرار است باید با پزشک عمومی یا واحد غربالگری محلی تماس بگیرید.

اگر در بین ماموگرافی های غربالگری متوجه علائمی شدید، مراجعه به پزشک عمومی ضروری است.

اگر نتایج مشخص نیست:

اگر اشعه ایکس به اندازه کافی واضح نباشد یا نقاط غیر طبیعی را نشان دهد، کارکنان کلینیک برای آزمایشات بیشتر با شما تماس خواهند گرفت. ممکن است لازم باشد دوباره اشعه ایکس بگیرید.

اگر دوباره به شما احضار شود:

از هر ۱۰۰ زن، حدود ۴ نفر (حدود ۴ درصد) برای آزمایشات بیشتر فراخوانده می شوند. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است خیلی احساس نگرانی کنید. اما بسیاری از این زنان سرطان نخواهند داشت.

اگر به دلیل اینکه ماموگرافی شما ناحیه ای غیرطبیعی را نشان می دهد به شما احضار می شود، ممکن است یک ماموگرافی بزرگ شده داشته باشید. این می تواند نواحی خاصی از سینه ها را واضح تر نشان دهد. این ماموگرافی ها مرزهای هر توده یا ناحیه ضخیم را نشان می دهند. آنها همچنین می توانند مناطقی از کلسیم (کلسیفیکاسیون) را نشان دهند.

همچنین ممکن است یک اسکن اولتراسوند از پستان یا آزمایشی برای نمونه برداری از سلول ها از ناحیه غیر طبیعی انجام دهید (بیوپسی) یک مورد از واژه نامه را باز کنید.

مزایای غربالگری

سرطان های سینه که با غربالگری کشف می شوند، عموماً در مراحل اولیه هستند. سرطان‌های خیلی زودرس پستان معمولاً راحت‌تر درمان می‌شوند، ممکن است به درمان کمتری نیاز داشته باشند و احتمال درمان آنها بیشتر است.

شواهد فعلی حاکی از آن است که غربالگری پستان تعداد مرگ و میر ناشی از سرطان سینه را تا حدود ۱۳۰۰ نفر در سال کاهش می دهد.

تقریباً تمام زنانی که در مراحل اولیه سرطان سینه تشخیص داده می‌شوند، حداقل ۵ سال پس از تشخیص زنده می‌مانند و احتمالاً درمان می‌شوند.

مضرات غربالگری سینه

اگرچه غربالگری پستان می‌تواند بسیاری از سرطان‌ها را در مراحل اولیه پیدا کند، اما کامل نیست. برخی خطرات وجود دارد و برخی افراد ممکن است نتیجه مثبت یا منفی کاذب داشته باشند.

نتیجه منفی کاذب چیست؟

غربالگری همیشه سرطانی را که وجود دارد پیدا نمی کند. بنابراین برخی از افراد مبتلا به سرطان سینه از دست خواهند رفت. به این نتیجه منفی کاذب می گویند.

نتیجه مثبت کاذب چیست؟

در برخی از زنان، با وجود اینکه سرطان سینه ندارند، آزمایش چیزی را مشخص می کند. این نتیجه مثبت کاذب نامیده می شود و می تواند منجر به اضطراب و آزمایشات بعدی مانند بیوپسی سینه شود.

تشخیص بیش از حد و درمان بیش از حد

علاوه بر یافتن سرطان‌هایی که نیاز به درمان دارند، غربالگری همچنین می‌تواند سرطان‌های سینه را که هرگز مشکلی ایجاد نمی‌کنند، شناسایی کند.

در حال حاضر نمی توان دانست که آیا سرطان سینه به سرعت رشد می کند و نیاز به درمان دارد یا به کندی رشد می کند یا اصلاً رشد نمی کند. بنابراین، تقریباً تمام زنانی که تشخیص داده شده اند، برای از بین بردن سرطان جراحی می شوند. بسیاری از آنها رادیوتراپی، هورمون درمانی یا شیمی درمانی نیز دارند.

برای برخی از زنان درمان غیر ضروری است، اما در حال حاضر پزشکان نمی توانند تشخیص دهند که چه کسی به درمان نیاز دارد و چه کسی نیازی به درمان ندارد.

غربالگری همچنین می تواند تغییرات پوشش مجاری پستان به نام کارسینوم مجرای درجا (DCIS) را مشخص کند. نمی توان گفت که آیا DCIS به سرطان تبدیل می شود یا خیر. بنابراین، بسیاری از زنان مبتلا به DCIS نیز جراحی و رادیوتراپی یا هورمون درمانی انجام می دهند.

اگر پروتز سینه بگذارم چه اتفاقی می افتد؟

ماموگرافی هنوز بهترین راه برای تشخیص زودهنگام سرطان سینه است، حتی اگر پروتز سینه دارید. اما ممکن است مقدار کمی از بافت سینه توسط ایمپلنت پنهان شود.

این بدان معناست که دیدن تمام بافت سینه به این راحتی نیست و ممکن است اشعه ایکس بیشتری گرفته شود. این به پزشک کمک می کند تا جایی که ممکن است بافت سینه را ببیند.

مفید است که کارکنان بخش غربالگری را از کاشت ایمپلنت قبل از ماموگرافی مطلع کنید.

غربالگری زنان در معرض خطر بالاتر!

  • اگر خطر ابتلا به سرطان سینه بالاتر از حد متوسط ​​باشد، می‌توانید از سنین پایین‌تر غربالگری انجام دهید. این ممکن است به دلیل سابقه خانوادگی یا یک ژن معیوب ارثی باشد.
  • اگر فکر می کنید ممکن است در معرض خطر بیشتر قرار بگیرید، با پزشک عمومی خود صحبت کنید. آنها می توانند شما را به یک متخصص ژنتیک ارجاع دهند، که می تواند خطر شما را ارزیابی کند. همه افرادی که سابقه خانوادگی سرطان دارند، خودشان در معرض خطر بیشتری نیستند.
  • اگر سابقه خانوادگی سرطان سینه دارید؛ زنانی که به دلیل سابقه خانوادگی در معرض خطر متوسط ​​یا زیاد سرطان سینه قرار دارند، باید در چهل سالگی هر سال ماموگرافی غربالگری را شروع کنند.
  • اگر کمتر از ۴۰ سال دارید و خطر ابتلا به سرطان سینه در شما افزایش یافته است، باید از سن ۳۰ یا ۴۰ سالگی هر سال اسکن MRI به شما پیشنهاد شود. این به سطح خطر شما بستگی دارد.
  • اگر جهش ژنی دارید؛ اگر آزمایشاتی انجام داده اید که نشان دهنده تغییر در ژن (جهش) است که خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد، توصیه ها کمی متفاوت است.
انجمن پستان

انجمن جراحان پستان

تشکل انجمن فوق تخصص جراحی پستان متشکل از حاذق ترین جراحان می باشد که پس از گذراندن دوره جراحی عمومی و دوره های فلوشیپ در گرایش جراحی پستان موفق به کسب مدرک فوق تخصصی خود شده اند. رشته جراحی پستان متشکل از سه بخش، درمان، جراحی زیبایی و بازسازی پستان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *