02122749213

بيمارستان شهداء تجريش- ساختمان مركز تحقيقات سرطان پستان پروفسور إسماعيل اكبرى- طبقه چهارم منشى استاد

گروه انجمن جراحان پستان ایران » دسته‌بندی نشده » همه چیز درباره فیبروآدنوم از علائم تا درمان
[ratemypost]
۵ دقیقه
همه چیز درباره فیبروآدنوم

همه چیز درباره فیبروآدنوم از علائم تا درمان

آنچه می خوانید...

فیبروآدنوم ممکن است سفت، صاف، لاستیکی یا سخت باشد و شکل کاملاً مشخصی داشته باشد. معمولاً بدون درد بوده و ممکن است مانند یک سنگ در سینه شما احساس شود که هنگام معاینه به راحتی زیر پوست شما حرکت می کند. اندازه فیبروآدنوم ها متفاوت است و می توانند خود به خود بزرگ شده یا کوچک شوند. فیبروآدنوم ها از جمله شایع ترین توده های غیر سرطانی (خوش خیم) در زنان جوان هستند. درمان ممکن است شامل نظارت برای تشخیص تغییرات در اندازه یا احساس، بیوپسی برای ارزیابی توده یا جراحی برای برداشتن آن باشد.

علائم فیبروآدنوم

فیبروآدنوم ها توده های سینه ای هستند که معمولاً عبارتند از:

 • گرد با حاشیه های مشخص و صاف
 • به راحتی جابجا می شود
 • محکم یا لاستیکی
 • بدون درد

همچنین شما می توانید یک یا چند فیبروآدنوم در یک یا هر دو سینه داشته باشید.

زمان مراجعه به پزشک

در زنان سالم، بافت طبیعی سینه اغلب توده ای احساس می شود. در صورتی که:

 • شما یک توده جدید سینه را تشخیص می دهید
 • تغییرات دیگری را در سینه خود مشاهده می کنید
 • توده در سینه شما باعث ایجاد درد شده
 • یک توده سینه که قبلاً آن را چک کرده اید بزرگ شده یا تغییر کرده و به نظر می رسد جدا از بافت پستان اطراف است

بهتر است با یک متخصص مشورت کنید و یا به مطب پزشک مراجعه نمائید.

علل تشکیل فیبروآدنوم

علت فیبروآدنوم ها ناشناخته است، اما ممکن است مربوط به هورمون های تولید مثل باشد. فیبروآدنوم ها بیشتر در دوران باروری رخ می دهند، در دوران بارداری یا با استفاده از هورمون درمانی بزرگتر می شوند و ممکن است پس از یائسگی، هنگامی که سطح هورمون کاهش می یابد، کوچک شوند.

چه کسانی ممکن است به بیماری خوش خیم پستان مبتلا شوند؟

بیماری خوش خیم پستان همه جنسیت ها را درگیر می کند. مردان می توانند سینه های بزرگ و متورم با توده ایجاد کنند، حالتی که ژنیکوماستی نامیده می شود. خطر شما برای بیماری های خوش خیم پستان افزایش می یابد اگر:

 • سابقه خانوادگی سرطان سینه یا بیماری خوش خیم پستان داشته باشید.
 • از درمان جایگزینی هورمون استفاده کنید.
 • عدم تعادل هورمونی داشته باشید.
چه کسانی در معرض فیبروآدنوم قرار میگیرند

تشخیص بیماری های خوش خیم پستان

 • معاینه فیزیکی سینه و سابقه پزشکی: پزشک سینه ها را معاینه می کند و به ناحیه یا مناطقی که یک توده یا تغییرات غیر معمول دیگر وجود دارد توجه زیادی می کند. او همچنین یک تاریخچه پزشکی کامل شامل علائم فعلی و قبلی شما سلامت عمومی سینه و هر گونه عوامل خطر برای سرطان سینه را می گیرد.
 • آزمایشات تصویربرداری: رایج ترین آزمایش ها ماموگرافی، معاینه اشعه ایکس از پستان است. و سونوگرافی، که از امواج صوتی با فرکانس بالا برای ایجاد تصاویری از بافت پستان استفاده می کند. سونوگرافی یک ابزار خوب برای تشخیص تفاوت بین توده های پر از مایع (به نام کیست) و آنهایی است که جامد هستند (که می تواند نشان دهنده سرطان یا سایر بیماری های خوش خیم پستان، مانند فیبروآدنوم) باشد. اگر سایر آزمایشات تصویربرداری اطلاعات کافی را ارائه ندهند، MRI سینه یا اسکن تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی نیز ممکن است انجام شود.
 • تجزیه و تحلیل ترشح نوک سینه: در صورت ترشح نوک سینه، می توان نمونه ای را برای بررسی وجود خون یا سایر سلول های غیر طبیعی در زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار داد. در برخی موارد، ممکن است آزمایشات اضافی برای تشخیص علت مورد نیاز باشد.
 • بیوپسی: بیوپسی شامل برداشتن نمونه بافتی و بررسی آن زیر میکروسکوپ است. به طور معمول شما باید یک بیوپسی سوزنی هسته ای داشته باشید، که قسمتی از بافت را بر می دارد، یا بیوپسی برش، که بافت غیر طبیعی را از ناحیه خارج می کند.

برنامه آزمایش شما بستگی به علائم شما و نوع بیماری خوش خیم پستان دارد. ممکن است پزشک شما نتواند چیزهای زیادی به شما بگوید تا زمانی که نتایج آزمایش دوباره ظاهر شود. انتظار سخت است، اما به یاد داشته باشید که شرایط خوش خیم شایع تر از سرطان سینه است. در اکثر موارد، تکنیک های تصویربرداری امروز به اندازه کافی پیشرفته هستند تا تفاوت بین وضعیت خوش خیم پستان و سرطان را تشخیص دهند. 

مراقبت های بعدی برای بیماری های خوش خیم پستان

معمولاً زنان مبتلا به بیماری های خوش خیم پستان که بدون افزایش یا افزایش اندکی در خطر ابتلا به سرطان هستند، نیازی به پیگیری اضافی در کنار غربالگری معمول با ماموگرافی سالانه و معاینات بالینی ندارند. اگر برای از بین بردن رشد ، جراحی داشته اید ، مطمئناً قرارهایی برای بررسی بهبودی خواهید داشت.

ممکن است پزشک معاینه بعدی و آزمایش تصویربرداری سینه (ماموگرافی، سونوگرافی و/یا MRI، تصویربرداری رزونانس مغناطیسی) را برای بررسی ناحیه توصیه کند. اگر کیست، فیبروآدنوم یا رشد دیگری دارید که نیازی به برداشتن آن نیست، پزشک ممکن است به عنوان یک اقدام احتیاطی، بررسی آن را با معاینه پستان و سونوگرافی در چند سال اول توصیه کند.

عوارض ناشی از فیبروآدنوم ها

بیشتر فیبروآدنوم ها بر خطر ابتلا به سرطان سینه تأثیر نمی گذارد. با این حال، اگر مبتلا به فیبروآدنوم پیچیده یا تومور فیلود هستید، احتمال ابتلا به سرطان پستان کمی افزایش می یابد.

انجمن پستان

انجمن جراحان پستان

تشکل انجمن فوق تخصص جراحی پستان متشکل از حاذق ترین جراحان می باشد که پس از گذراندن دوره جراحی عمومی و دوره های فلوشیپ در گرایش جراحی پستان موفق به کسب مدرک فوق تخصصی خود شده اند. رشته جراحی پستان متشکل از سه بخش، درمان، جراحی زیبایی و بازسازی پستان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *