02122749213

بيمارستان شهداء تجريش- ساختمان مركز تحقيقات سرطان پستان پروفسور إسماعيل اكبرى- طبقه چهارم منشى استاد

[ratemypost]
۵ دقیقه
ماستکتومی

ماستکتومی سینه

آنچه می خوانید...

ماستکتومی عملی برای برداشتن کل سینه است. معمولا برای درمان سرطان سینه انجام می شود. ماستکتومی دوبل شامل برداشتن هر دو سینه است. سرطان سینه زمانی است که سلول ها شروع به رشد غیر طبیعی در پستان می کنند. می تواند به سایر قسمت های بدن سرایت کند. جراحی تنها یکی از درمان‌های سرطان سینه است.

دو نوع اصلی جراحی برای سرطان سینه عبارتند از:

  • جراحی حفظ پستان، که شامل برداشتن قسمتی از سینه تحت تاثیر سرطان است.
  • ماستکتومی، که در آن کل پستان برداشته می شود.

اگر سرطان سینه در مقایسه با اندازه سینه بزرگ باشد یا بیش از یک سرطان در سینه وجود داشته باشد، ممکن است ماستکتومی توصیه شود.

نحوه آماده شدن برای ماستکتومی

اگر در حال انجام ماستکتومی هستید، احتمالاً ابتدا با یک جراح و یک متخصص بیهوشی ملاقات خواهید کرد تا در مورد جراحی صحبت کنید. ممکن است بتوانید بلافاصله پس از ماستکتومی، بازسازی سینه را انجام دهید. اگر چنین است، می توانید قبل از جراحی این موضوع را با جراح پلاستیک در میان بگذارید.

در حین ماستکتومی چه اتفاقی می افتد؟

این روش معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می شود، به این معنی که شما در حین عمل در خواب هستید. جراح برای برداشتن بافت سینه، برشی در اطراف سینه ایجاد می کند. پوست پوشاننده سینه و نوک سینه نیز ممکن است برداشته شود. عمل معمولاً ۱ تا ۲ ساعت طول می کشد. اگر بلافاصله پس از ماستکتومی بازسازی سینه انجام دهید، ممکن است مدت بیشتری طول بکشد.

این روش معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می شود، به این معنی که شما در حین عمل در خواب هستید. جراح برای برداشتن بافت سینه، برشی در اطراف سینه ایجاد می کند. پوست پوشاننده سینه و نوک سینه نیز ممکن است برداشته شود. عمل معمولاً 1 تا 2 ساعت طول می کشد. اگر بلافاصله پس از ماستکتومی بازسازی سینه انجام دهید، ممکن است مدت بیشتری طول بکشد.

بعد از عمل چه انتظاری باید داشت؟

پس از جراحی، شما را به اتاق ریکاوری می برند. یک پرستار می تواند با هر حالت تهوع، درد یا اضطرابی که ممکن است داشته باشید کمک کند. هنگامی که از عمل جراحی بیدار می شوید، محل جراحی را بانداژ می کنید. همچنین یک یا دو لوله تخلیه برای جمع آوری مایع و جلوگیری از تجمع آن در اطراف ناحیه جراحی خواهید داشت. اگر وقتی به خانه می روید این لوله ها هنوز سر جای خود هستند، پرستار به شما نحوه مراقبت از آنها را آموزش می دهد.

پزشک یا پرستار در مورد کنترل درد و مراقبت از برش به شما دستورالعمل هایی می دهد. در بیشتر موارد می توانید بانداژ را بردارید و روز بعد از جراحی دوش بگیرید. اکثر مردم در عرض ۲۴ ساعت پس از ماستکتومی به خانه می روند. اگر در طی همان جراحی بازسازی سینه انجام دهید، ممکن است مدت بیشتری در بیمارستان بمانید.

فیزیوتراپیست ممکن است در حالی که هنوز در بیمارستان هستید تمریناتی را به شما نشان دهد. اینها باید به جلوگیری از سفت شدن شانه شما کمک کند. برای چند هفته باید از فعالیت های شدید خودداری کنید. پزشک به شما اطلاع می دهد که چقدر زود می توانید سطح فعالیت خود را افزایش دهید.

در حین بهبود زخم ممکن است کمی درد، ناراحتی یا بی حسی در سینه یا زیر بغل خود احساس کنید. ممکن است مایعی در اطراف اسکار (سروما) تجمع پیدا کند که ممکن است نیاز به تخلیه داشته باشد. در مورد عوارض جانبی احتمالی جراحی با پزشک خود صحبت کنید. اکثر عوارض جانبی را می توان مدیریت یا کاهش داد.

خطرات و عوارض احتمالی ماستکتومی

اگر برخی از غدد لنفاوی را نیز از بازو یا شانه خود برداشته اید، ممکن است احساس بی حسی یا سوزن سوزن شدن در بازو یا شانه داشته باشید. در حالی که این می تواند در طول زمان بهبود یابد، احساس در این مناطق ممکن است برای همیشه تغییر کند. برداشتن غدد لنفاوی ممکن است خطر ابتلا به بیماری به نام لنف ادم را نیز افزایش دهد. علائم لنف ادم تورم سینه، بازو، دست یا قفسه سینه است که پس از از بین رفتن عوارض اولیه جراحی ادامه دارد.

ماستکتومی و احساسات شما

هر جراحی می تواند استرس زا و احساسی باشد. صحبت کردن با یکی از نزدیکانتان، یک پرستار مراقبت از پستان، یا هر یک از کارکنان بیمارستان ممکن است به شما کمک کند تا از نظر جسمی و عاطفی سازگار شوید.
سرطان سینه و درمان آن، مانند ماستکتومی، نیز می تواند تأثیر قابل توجهی بر تصویر بدن، احساس زنانگی و عزت نفس داشته باشد. برای مثال، احساس خجالت یا علاقه کمتر به رابطه جنسی طبیعی است. اما بیشتر زنان در طول زمان با تغییرات بدن و تمایلات جنسی خود سازگار می شوند. این بین زنان فردی بسیار متفاوت است.
شما باید احساسات خود را نسبت به تصویر بدن و جنسیت خود با پرستار یا پزشک مراقبت از سینه خود و در صورت داشتن همسرتان در میان بگذارید. اگر به کمک تخصصی تری نیاز دارید، ممکن است پزشک شما را به یک مشاور سلامت جنسی یا روانشناس ارجاع دهد.
انجام بازسازی سینه پس از ماستکتومی می تواند به بهبود اعتماد به نفس کمک کند. اینها سینه های مصنوعی یا قسمت هایی از یک سینه مصنوعی هستند که در داخل سوتین پوشیده می شوند (یا با چسب به بدن متصل می شوند) تا ظاهر یک سینه واقعی را نشان دهند.
مهمترین چیز این است که به جای تمرکز بر بخشی از شما که تغییر کرده است، روی خود به عنوان یک فرد کامل تمرکز کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *