02122749213

بيمارستان شهداء تجريش- ساختمان مركز تحقيقات سرطان پستان پروفسور إسماعيل اكبرى- طبقه چهارم منشى استاد

گروه انجمن جراحان پستان ایران » جراحی های زیبایی » ورزش های بعد از پروتز سینه 
[ratemypost]
۷ دقیقه
ورزش های بعد از پروتز سینه 

ورزش های بعد از پروتز سینه 

آنچه می خوانید...

پروتز سینه از جراحی های زیبایی مختص زنان به شمار می رود، که برای افزایش حجم سینه ها انجام می شود. بعد از پروتز سینه افراد باید مراقبت های خاصی را رعایت کنند، که یکی از این مراقبت ها، فعالیت های ورزشی می باشد. چرا که برخی از تمرینات ممکن است موجب جابه جایی پروتز سینه شوند، اما تمریناتی هستند که می توان پس از بهبودی برای تقویت عضلات قفسه سینه انجام داد. 

در این مقاله قصد داریم تا شما را با فعالیت های ورزشی ضروری بعد از جراحی پروتز سینه و همینطور ورزش هایی که انجام آن ها پس از جراحی توصیه نمی شود، آشنا کنیم. 

برنامه برای انجام ورزش های بعد از پروتز سینه 

برای انجام فعالیت های ورزشی بعد از پروتز سینه یک سری دستورالعمل ها و زمانبندی وجود دارد که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت. 

ورزش ها در هفته اول پس از جراحی 

در هفته اول پس از انجام این جراحی باید به اندازه کافی استراحت کرده و همینطور به میزان زیادی آب بنوشید. در این مدت باید یه صورت آرام پیاده روی را آغاز کرده تا گردش خون شما افزایش پیدا کرده و این دوران بهبودی را به سرعت طی کرده و از ایجاد لخته خون جلوگیری کنید. 

ورزش ها در هفته دوم پس از جراحی 

میزان پیاده روی خود را در صورت از بین رفتن اثرات بیهوشی و همینطور کاهش تورم می توانید، افزایش داده و همینطور تمرینات مختص پایین تنه را شروع کنید. در این مدت زمانی انجام حرکات کششی مختث پایین تنه بلامانع است، اما از انجام حرکات ورزشی مربوط به بالا تنه و حرکاتی که موجب پرش در سینه ها می شود، باید خودداری کرد. در هفته دوم تا سوم پس از انجام این جراحی پیاده روی طولانی با سرعتی معمولی و انجام ورزش های سبک هوازی مختص پایین تنه مشکلی ندارد. 

فعالیت های ورزشی ۴ هفته پس از جراحی 

پس از گذشت این مدت پس از جراحی پروتز سینه، می توانید به باشگاه برگشته حرکات مخصوص پایین تنه را جدی تر و قوی تر از قبل انجام دهید. باید به این نکته توجه داشته باشید که از انجام ورزش های سنگین و حرکاتی که مختص بالاتنه می باشد؛ و ممکن است به قفسه سینه فشار وارد کند باید اجتناب کنید. انجام ورزش هایی نظیر حرکات کششی مربوط به پایین تنه و حرکات قدرتی غیر از پلانک پس از جراحی مانعی ندارد. 

فعالیت های ورزشی یک ماه پس از جراحی 

پس از گذشت یک ماه می توان تمرینات کششی و قدرتی بالاتنه رو شروع کرده و از انجام حرکاتی که نیاز به قدرت فیزیکی بالایی دارد، اجتناب کرد. برای انجام حرکات ورزشی سنگین و برداشتن وزنه های سنگین تا سه ماه پس از جراحی صبر کرد. 

در این دوران می توانید، ورزش های هوازی سنگین مانند دویدن را به آرامی شروع کنید. پس از انجام معاینات لازم توسط جراح پستان، می توانید از سوتین های ورزشی به جای لباس های مخصوص استفاده کنید.  

پس از گذشت4 هفته پس از جراحی پروتز سینه، می توانید به باشگاه برگشته حرکات مخصوص پایین تنه را جدی تر و قوی تر از قبل انجام دهید. باید به این نکته توجه داشته باشید که از انجام ورزش های سنگین و حرکاتی که مختص بالاتنه می باشد؛ و ممکن است به قفسه سینه فشار وارد کند باید اجتناب کنید. انجام ورزش هایی نظیر حرکات کششی مربوط به پایین تنه و حرکات قدرتی غیر از پلانک پس از جراحی مانعی ندارد. 

زمان مناسب برای انجام ورزش بعد از پروتز سینه 

به طور معمول پزشکان توصیه می کنند که، انجام ورزش به مدت ۳ الی ۴ هفته پس از پروتز و لیفت سینه متوقف شده و پس از پایان این مدت زمانی فعالیت های ورزشی سبک با تجویز پزشک انجام شود. به این نکته توجه داشته باشید که برای انجام ورزش هایی از قبیل پرس سینه باید اول از جراح اجازه بگیرید. که البته انجام پرس سینه معمولا ۲ ماه پس از جراحی توصیه می شود. تنها در این دوران برای جلوگیری از لخته شدن خون و همینطور گرفتگی قفسه سینه می توانید ورزش های سبک مانند پیاده روی را انجام دهید. 

ورزش هایی که نباید پس از پروتز سینه انجام داد 

جراح پستان انجام برخی از حرکات ورزشی را در دستورات مراقبتی بعد از پروتز سینه منع کرده و نباید انجام داد. این حرکات ورزشی عبارتند از: 

 • انجام حرکت پرس نیمکت یا وزنه برداری بالاتنه 
 • برداشتن وزنه های بیشتر از ۵ کیلوگرم 
 • بلند کردن اجسام سنگین 
 • انجام ورزش هایی از قبیل تنیس و گلف 
 • انجام حرکات ورزشی با دستگاه هایی از قبیل الپتیکال 
 • انجام حرکات ورزشی پوش آپ یا پول آپ 
انجام حرکت پرس نیمکت یا وزنه برداری بالاتنه 
برداشتن وزنه های بیشتر از 5 کیلوگرم 
بلند کردن اجسام سنگین 
انجام ورزش هایی از قبیل تنیس و گلف 
انجام حرکات ورزشی با دستگاه هایی از قبیل الپتیکال 
انجام حرکات ورزشی پوش آپ یا پول آپ 

عوارض ناشی از ورزش زودهنگام بعد از پروتز 

 • خونریزی 
 • بی حسی 
 • ترشح عفونت و چرک از محل جراحی 
 • باز شدن زخم های جراحی 
 • قرمز شدن بیش از اندازه بافت اطراف سینه ها 
 • کبودی و تورم مشخص 
 • ایجاد دانه های پوستی بر روی سینه ها 
 • احساس درد در سینه ها 
 • تجمع مایع در اطراف بریدگی های سینه 
 • به جا ماندن زخم های ناشی از جراحی 
 • نیاز به انجام جراحی مجدد و تعویض پروتز 

سخن پایانی 

این مقاله برای آشنایی شما با ورزش هایی که می توان بعد از پروتز سینه انجام داد و همینطور زمان انجام ورزش ها بعد از جراحی گردآوری شده است. به این نکته توجه داشت باشید که بلافاصله پس از جراحی باید از وارد شدن هرگونه فشاری به بخیه ها و پروتز خودداری کنید. 

سوالات متداول 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *