02122749213

بيمارستان شهداء تجريش- ساختمان مركز تحقيقات سرطان پستان پروفسور إسماعيل اكبرى- طبقه چهارم منشى استاد

[ratemypost]
۷ دقیقه
ورم بعد از پروتز سینه

ورم بعد از پروتز سینه

آنچه می خوانید...

یکی از جراحی های زیبایی که برای فرم دهی به سینه ها مورد استفاده قرار می گیره، و طرفداران بسیاری در میان بانوان دارد، جراحی پروتز سینه می باشد. این جراحی علاوه بر مزایایی که دارد، عوارضی نیز دارد که یکی از این عوارض، ورم سینه بعد از پروتز سینه می باشد که موقتی بوده و امری طبیعی می باشد و پس از چند روز رفع خواهد شد.  

در این مقاله به بررسی کامل علت ورم بعد از پروتز سینه و روش های کاهش ورم خواهیم پرداخت. پس با ما تا پایان مقاله همراه باشید. 

علت بروز تورم بعد از پروتز سینه 

این عارضه بعد از جراحی به طور معمول در افراد بروز پیدا خواهد کرد که امری طبیعی می باشد و جای نگرانی نیست. در واقع می توان گفت که ورم بعد از پروتز سینه به علت ایجاد برش هایی در پوست بدن و بافت های آن بروز پیدا خواهد کرد بدین صورت که این عارضه یک واکنش طبیعی بدن برای ترمیم بافت های آسیب دیده می باشد. اما جای نگرانی نیست چرا که موقتی بوده و در صورت رعایت کردن مراقبت های بعد از جراحی به مرور زمان از بین خواهد رفت. 

این عارضه بعد از جراحی به طور معمول در افراد بروز پیدا خواهد کرد که امری طبیعی می باشد و جای نگرانی نیست. در واقع می توان گفت که ورم بعد از پروتز سینه به علت ایجاد برش هایی در پوست بدن و بافت های آن بروز پیدا خواهد کرد بدین صورت که این عارضه یک واکنش طبیعی بدن برای ترمیم بافت های آسیب دیده می باشد. اما جای نگرانی نیست چرا که موقتی بوده و در صورت رعایت کردن مراقبت های بعد از جراحی به مرور زمان از بین خواهد رفت. 

در صورتی که ورم بعد از پروتز سینه از یک مدت زمانی بیشتر ادامه داشته باشد و غیر طبیعی شو باید در اسرع وقت به پزشک متخصص مراجعه کرد. 

مدت زمان بهبود ورم بعد از پروتز سینه 

به طور معمول ورم و ناراحتی بعد از پروتز سینه در سه روز اول شدت داشته و سپس از شدت آن کم خواهد شد، ورم سینه در طی ۶ هفته اول کاهش پیدا کرده و در طی چند ماه به مرور زمان کم تر نیز خواهد شد. البته باید به این نکته توجه داشت که ورم جزئی تا ۳ الی ۴ ماه بعد از عمل نیز ممکن است وجود داشته باشد. 

مدت زمان بهبودی این عارضه با توجه به شرایط و وضعیت بدنی هر فرد متفاوت می باشد. 

عوامل موثر در افزایش ورم سینه بعد از پروتز 

  • کار گذاشتن پروتز در قسمت زیر عضله قفسه سینه به دلیل ایجاد برش در عضله قفسه سینه و بافت سینه و پوست که نیاز به مدت زمان بهبود بیشتری خواهد داشت. 
  • استفاده از پروتزهای بزرگ که منجر به کشیده شدن سینه و بافت عضلانی می شوند. 
  • استعمال سیگار و دخانیات که موجب کاهش سرعت روند بهبودی خواهد شد. 
  • ابتلا به بیماری هایی مانند دیابت 
کار گذاشتن پروتز در قسمت زیر عضله قفسه سینه به دلیل ایجاد برش در عضله قفسه سینه و بافت سینه و پوست که نیاز به مدت زمان بهبود بیشتری خواهد داشت. 

استفاده از پروتزهای بزرگ که منجر به کشیده شدن سینه و بافت عضلانی می شوند.

روش هایی برای کاهش ورم سینه بعد از پروتز 

با اینکه این عارضه موقتی می باشد، اما برای افراد آزاردهنده بوده و موجب ایجاد ناراحتی خواهد شد، بنابراین ما در این قسمت راهکارهایی را برای کاهش ورم سینه بعد از پروتز سینه معرفی خواهیم کرد تا موجب تسریع روند بهبودی شود. 

پوشیدن گن مخصوص

یکی از نکاتی که باید بعد از انجام جراحی برای کاهش ورم سینه رعایت کرد، پوشیدن گن مخصوص بلافاصله بعد از جراحی می باشد، که باید تا چند روز پس از جراحی آن را پوشید. پس از آن نیز باید افراد از یک سوتین ورزشی محکم بدون فنر و کاپ برای محکم نگه داشتن سینه ها در جای خود استفاده کنند تا به کاهش هر چه سریع تر ورم سینه کمک کرده باشند. 

بالا نگه داشتن سر خود در هنگام خواب 

برای کاهش ورم بعد از پروتز سینه باید افراد در هنگام خوابیدن سر خود را بالاتر از سطح بدن قرار دهید، چرا که این کار موجب افزایش گردش خون و وارد نشدن فشار به سینه ها خواهد شد. هم چنین برای جلوگیری از ایجاد فشار به بخیه ها و همینطور کاهش ورم سینه ها باید به پشت بخوابید. 

یکی از نکات دیگری که باید در هنگام خوابیدن رعایت کرد، استفاده از بالشت های اضافی در اطراف بازوها و پهلوها می باشد تا از چرخش ناگهانی شما در هنگام خواب جلوگیری شود. 

هیدراته نگه داشتن بدن 

نوشیدن مقدار زیادی آب و همینطور مایعات منجر به کاهش دوران نقاهت، افزایش سرعت بهبودی و هم چنین کاهش ورم سینه ها می باشد. 

خودداری از فعالیت های شدید بدنی 

استراحت بعد از جراحی یکی از مهم ترین مراقبت های بعد از پروتز سینه می باشد، چرا که تحرک بیش از حد روند بهبودی را آهسته خواهد کرد. بنابراین توصیه می شود که در هفته اول بعد از جراحی ورزش های ملایم را انجام داده و از فعالیت های بدنی شدید و سنگین خودداری شود. جابه جایی اشیای سنگین و همینطور دامنه حرکات سریع منجر به تجریک بافت سینه و ماهیچه ها شده و ورم را افزایش خواهد داد. 

خودداری از بلند کردن اشیا در بالای سر خود 

باید از وارد کردن هر گونه فشار غیر ضروری به ناحیه سینه در دوران نقاهت خودداری کرد، چرا که اعمال فشار منجر به آسیب به بخیه ها خواهد شد. 

بنابراین برای شستن و خشک کردن موها، پوشیدن پیراهن و برداشتن اجسام به کمک یک دوست و همراه احتیاج خواهید داشت. 

خودداری از برقراری رابطه جنسی 

برقراری رابطه جنسی منجر به افزایش فشار خون شده و همین امر ممکن است موجب خونریزی داخلی و افزایش ورم سینه شود و نتایج حاصل از جراحی را خطر بیاندازد. بنابراین به مدت ۳ الی ۴ هفته باید از برقراری رابطه جنسی خودداری کرد. 

استفاده از کمپرس سرد 

برای کاهش ورم سینه ها می توان از کمپرس یخ در اطراف سینه ها استفاده کرد، تنها باید به این نکته اشاره کرد که از قرار دادن کمپرس به طور مستقیم بر روی سینه ها یا فشار دادن آن به سینه ها خودداری کرد. برای استفاده از کمپرس سرد باید آن را به مدت ۲۰ دقیقه بر روی محل قرار داده و سپس آن را برداشته و دوباره به مدت ۲۰ دقیقه صبر کنید. 

خودداری از حمام و دوش آب گرم 

برای جلوگیری از افزایش ورم و التهاب سینه ها باید از حمام و دوش آب گرم خودداری کرد، هم چنین باید از سونا و جکوزی نیز در طول دوران نقاهت به مدت چند هفته خودداری کرد. 

انجام ماساژ بعد از پروتز 

می توان ماساژ سینه را یک هفته بعد از جراحی برای کاهش درد و ورم سینه آغاز کرد اما باید زیر نظر پزشک متخصص و با تجویز وی انجام شود. 

سخن پایانی 

همانطور که در این مقاله ذکر کردیم ورم بعد از پروتز سینه عارضه ای طبیعی و موقتی بوده و پس از چند روز برطرف خواهد شد، اما در صورتی که نگران هستید و یا ورم و درد شما بسیار شدید می باشد به جراح پستان مراجعه کرده تا علت ورم را تشخیص داده و راهکارهایی را برای کاهش و مقابله به آن به شما ارائه بدهد. 

سوالات متداول 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *