02122749213

بيمارستان شهداء تجريش- ساختمان مركز تحقيقات سرطان پستان پروفسور إسماعيل اكبرى- طبقه چهارم منشى استاد

[ratemypost]
۶ دقیقه
کلسیفیکاسیون پستان

کلسیفیکاسیون سینه

آنچه می خوانید...

کلسیفیکاسیون سینه مجموعه‌ای از کلسیم است که در پستان ایجاد می‌شود. آنها معمولاً بدون درد هستند و در ماموگرافی های معمول یافت می شوند. این وضعیت در زنان بالای ۵۰ سال شایع‌تر است. کلسیفیکاسیون می‌تواند نشانه‌ای باشد که یک زن در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه است. کلسیفیکاسیون پستان، مجموعه کوچکی از رسوبات کلسیمی است که در بافت پستان ایجاد می شود، که بیشتر در زنان بالای ۵۰ سال ایجاد می شود. آنها کوچکتر از آن هستند که احساس شوند، اما می توانند در ماموگرافی به صورت لکه های کوچک، روشن و سفید ظاهر شوند.

در حالی که کلسیفیکاسیون ها معمولا بی ضرر هستند، اما می توانند نشانه ای از این باشد که یک زن در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه است و نیاز به آزمایش بیشتری دارد. به عنوان مثال، اگر مجموعه کلسیفیکاسیون ها تنگ باشد یا مشخص شود که آنها به صورت خطوط کلسیفیکاسیون ریز ارائه می شوند، رادیولوژیست ممکن است تصاویر ماموگرافی اضافی را برای آزمایش های بیشتر توصیه کند. بیمار می تواند برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد وضعیت خاص خود با پزشک خود صحبت کند.

کلسیم باعث کلسیفیکاسیون سینه می شود؟

مشخص نیست که چه چیزی باعث ایجاد کلسیفیکاسیون در بافت پستان می شود، اما مصرف بیش از حد کلسیم یا مصرف بیش از حد مکمل های کلسیم باعث ایجاد کلسیفیکاسیون نمی شود. آنها در ماموگرافی تقریباً نیمی از زنان بالای ۵۰ سال دیده می شوند.

با این حال، در حدود ۱۰ درصد از ماموگرافی های زنان جوان تر نیز دیده می شوند. به نظر می رسد زنانی که به هر دلیلی جراحی سینه انجام داده اند یا سینه های خود را زخمی کرده اند، مانند تصادفات رانندگی، در معرض خطر بیشتری برای ایجاد کلسیفیکاسیون هستند، مانند زنانی که در گذشته برای سرطان سینه درمان شده اند.

کلسیفیکاسیون

همچنین ممکن است کلسیفیکاسیون در عروق پستان مربوط به سن بالاتر یا عفونت قبلی در بافت پستان رخ دهد.

علائم کلسیفیکاسیون سینه چیست؟

اکثر زنانی که کلسیفیکاسیون سینه دارند هیچ علامتی ندارند. آنها معمولاً فقط از یک ماموگرافی معمول متوجه میشوند که آنها را دارند.

آیا انواع مختلفی از کلسیفیکاسیون سینه وجود دارد؟

دو نوع کلسیفیکاسیون سینه وجود دارد.

ماکروکلسیفیکاسیون ها: اینها به صورت لکه های سفید روشن گرد و بزرگ در ماموگرافی ظاهر می شوند که به طور تصادفی در سراسر بافت پستان پراکنده شده اند. این رایج ترین نوع است. آنها معمولاً به سرطان مرتبط نیستند و معمولاً نیازی به پیگیری ندارند.

میکروکلسیفیکاسیون ها: این لکه های سفید کوچکتر در ماموگرافی هستند. در حالی که اینها می توانند به طور تصادفی پراکنده شوند، گاهی اوقات با هم گروه بندی می شوند و می توانند نشانه سرطان باشند. اگر ماموگرافی شما میکروکلسیفیکاسیون ها را پیدا کند، پزشک هر گونه تغییر در ظاهر آنها را در طول زمان متوجه می شود و احتمالاً آزمایش های بیشتری را تجویز می کند.

کلسیفیکاسیون پستان چگونه تشخیص داده می شود؟

تعدادی آزمایش وجود دارد که ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما می‌تواند برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کلسیفیکاسیون پستان که در ماموگرافی غربالگری معمول یافت شده است، درخواست کند. این موارد می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • ماموگرافی تشخیصی

این ماموگرافی دقیق‌تر از ماموگرافی است که برای غربالگری معمول انجام می‌شود. تصاویری از قسمت آسیب دیده سینه شما ممکن است از زوایای مختلفی گرفته شود تا رادیولوژیست نگاه دقیق تری داشته باشد. این معمولاً اولین آزمایشی است که پزشک برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کلسیفیکاسیون پستان تجویز می کند. اگر کلسیفیکاسیون ها خوش خیم (غیر سرطانی) یا احتمالاً خوش خیم باشند، احتمالاً کلسیفیکاسیون های مربوطه سرطانی نیستند.

  • اولتراسوند

این روشی است که در آن از امواج صوتی برای ایجاد تصویری از بافت پستان استفاده می شود. این غیر تهاجمی و بدون درد است. این آزمایش معمولاً فقط برای کلسیفیکاسیون‌های مرتبط با توده‌ای که در ماموگرافی مشاهده می‌شود اختصاص دارد.

  •  MRI

تصویربرداری تشدید مغناطیسی آزمایش پیچیده‌تری است که با استفاده از آهن‌ربا و امواج رادیویی تصویر دقیق‌تری از بافت به دست می‌آورد. این یک روش بدون درد است. این معمولا به عنوان یک آزمایش خط اول برای ارزیابی کلسیفیکاسیون انجام نمی شود. این برای بیماران با تشخیص جدید سرطان برای ارزیابی بیشتر وسعت بیماری محفوظ است.

  • داکتوگرافی

این شامل تزریق رنگ به بیمار برای تجسم بهتر بافت در مجاری پستان است. این آزمایش فقط در بیمارانی که با ترشحات جدید از نوک پستان مراجعه می کنند انجام می شود.

  • بیوپسی

این روش شامل استفاده از تصویربرداری برای برداشتن مقدار کمی از بافت پستان است تا توسط آسیب شناس معاینه شود. این کار را می توان با یک سوزن انجام داد، یا اگر ناحیه ای که باید نمونه برداری شود بزرگتر است، ممکن است نیاز به یک برش جراحی کوچک باشد. از آنجایی که کلسیفیکاسیون پستان به بهترین وجه در ماموگرافی مشخص می شود، از راهنمایی ماموگرافی برای چنین بیوپسی استفاده می شود که به آن بیوپسی استریوتاکتیک پستان می گویند.

آیا ماموگرافی در تشخیص کلسیفیکاسیون پستان نادرست است؟

گاهی اوقات توده ها یا کیست های غیر سرطانی ممکن است با کلسیفیکاسیون در ماموگرافی اشتباه گرفته شوند، مانند پودرها، کرم ها یا دئودورانت هایی که روی پوست نزدیک سینه ها استفاده می شود. به همین دلیل است که از بیماران خواسته می شود از دئودورانت برای ماموگرافی استفاده نکنند یا قبل از شروع آزمایش آن را پاک کنند.

کلسیفیکاسیون پستان چگونه درمان می شود؟

اکثر موارد کلسیفیکاسیون پستان نیازی به درمان ندارند. در هر ماموگرافی آینده، رادیولوژیست می تواند تصاویر را با تصاویر قبلی مقایسه کند تا مشخص کند که آیا تغییر کرده اند یا خیر.

با این حال، اگر یک یا چند مورد از آزمایش‌های بعدی نشان دهد که کلسیفیکاسیون‌ها ممکن است سرطانی باشند، پزشک شما را به پزشک متخصص سرطان معرفی می‌کند. شایع ترین نوع سرطانی که در ارتباط با کلسیفیکاسیون پستان ایجاد می شود، کارسینوم مجرای درجا است که اغلب به اختصار DCIS نامیده می شود.

مانند همه سرطان‌ها، گزینه‌های درمانی شامل تماشای دقیق بافت برای دیدن اینکه آیا در طول زمان تغییر می‌کند، برداشتن قسمت‌های بیشتری از بافت پستان با جراحی، یا تحت شیمی‌درمانی یا پرتودرمانی است. تصمیم هر فرد در مورد درمان باید شرایط منحصر به فرد خود را در نظر بگیرد.

کلسیفیکاسیون سینه

آیا می توانم از کلسیفیکاسیون سینه جلوگیری کنم؟

اگرچه نمی توان از کلسیفیکاسیون سینه پیشگیری کرد، اما تشخیص زودهنگام از طریق ماموگرافی در درمان سرطان احتمالی که ممکن است ایجاد شود، مهم است.

در صورت مشاهده کلسیفیکاسیون پستان در آینده چه کاری باید انجام دهم؟

اگر کلسیفیکاسیون پستان در طول ماموگرافی یافت شود، ممکن است برای آزمایشات بیشتر به پزشک خود ارجاع دهید. ادامه ماموگرافی های روتین در سنین پایین بسیار مهم است

انجمن پستان

انجمن جراحان پستان

تشکل انجمن فوق تخصص جراحی پستان متشکل از حاذق ترین جراحان می باشد که پس از گذراندن دوره جراحی عمومی و دوره های فلوشیپ در گرایش جراحی پستان موفق به کسب مدرک فوق تخصصی خود شده اند. رشته جراحی پستان متشکل از سه بخش، درمان، جراحی زیبایی و بازسازی پستان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *